Urfa Mirasını Koruyor

Şanlıurfa geleneksel kültürün yaşatıldığı ve kültürün yılın belirli dönemlerinde yapılan etkinlik ve festivaller ile desteklendiği etnik bir bölgedir. Yılın içerisinde düzenlenen ve özellikle resmi bayramlarda dikkat çeken çalışmalarda Urfa haberleri olarak kültür izlerini gözlemliyoruz.

Çeşitli konuşmacıların yer aldığı paneller ve yöreye özgü dansların yer aldığı bu etkinliklerde Şanlıurfa’yı yansıtan özel yerlerde de ayrı festivaller düzenlenir. Özellikle Kelaynak üretme istasyonu olarak bilinen ve çoğu turistin uğrak mekanı bu yerde, Kelaynak türünü koruma yönelik özel ve ilgi çekici festivallerde düzenlenir.

Bu kapsamda Göbeklitepe’de düzenlediği ve açılışını gerçekleştirdiği kültür ve turizm fuarı” ile de yapılan tüm bu çalışmaların Urfa’da ki geleneksel mirasların korunmaya ve yaşatılmaya çalışıldığını gösteriyor. Kentimize ait tüm detaylara www.urfanews.com web adresini ziyaret edin.

Şanlıurfa Yöresel Gizemleri İle Baş Döndürüyor

Adıyla ve gezilecek yerleri ile dikkat çeken ve turistlerin Güney Doğu gezilerinin uğrak mekanı Şanlıurfa yöresine ait yemeklerde kendine has tarzıyla oldukça seviliyor ve ilgi çekiyor. Urfa’ya yolunuz düşecek olursa bu farklı ve benzersiz tatları denemeden gitmeyin.

Bu geleneksel mutfağa ait Urfa’ya has sivri ve acı biberi ile hazırlanan “Söğürme” adı verilen patlıcan salatası, her an bulunabilecek gibi duran ancak lezzeti burada başka olan “Şehriyeli nohut pilavlı bulgur” ve sofralarda her vakit neredeyse burada yenen leziz tat “Ciğer kebabı” ile soğuk havalarda içleri ısıtan geleneksel “Borani çorbası” bölgenin gizemli dokusu ile kaynaşıp yemek kültürünü zenginleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir