Linux Hosting’in En Önemli Özellikleri Nelerdir?

Açık kaynaklı bir işletim sistemi olan linux hosting, Web barındırma sağlayıcıları arasında en popüler işletim sistemidir. Açık kaynak, kaynak kodun hem ticari hem de ticari olmayan kapasitelerde serbestçe kullanılabileceği, değiştirilebileceği ve yeniden dağıtılabileceği anlamına gelir. Web barındırma sağlayıcıları, sunucu özellikleri ve kullanıcı seçeneklerinde daha fazla özelleştirme sağladığı için bunu daha kısıtlayıcı Windows platformuna tercih eder.

Windows ve Linux Hosting

Performans, kararlılık, güvenlik ve kullanım kolaylığı gibi şeyleri karşılaştırmak hangi platformun daha iyi olduğuna dair net bir gösterge oluşturmaz. Birçok Web yöneticisinin Linux’u bir web barındırma platformu olarak seçmesinin gerçek nedeni, kullanmayı bekledikleri dosya türlerine ve işlevlerine dayanmaktadır.

Bir web sitesi ASP, .NET, Microsoft Access veya Microsoft SQL Server dosyalarını kullanıyorsa, Web barındırma işleminin Windows platformunu temel alması gerekir. PHP’den Perl’e, wordpress hosting ve MySQL’e kadar tüm diğer dosya türleri Linux tabanlı bir web host üzerinde çok daha kolay çalışır.

Bu dosyalar hala bir Windows web ana bilgisayarında çalışır, ancak Linux platformu özellikle bu veri türleriyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Her iki platform da HTML dosyalarını kullanıyor ve aynı şekilde okuyor, bu da çoğu standart web sitesinin performansta herhangi bir fark olmadan çalışacağı anlamına geliyor.

Linux’u Windows’a karşı kullanmanın tek farkı birkaç dosya türüdür, ancak fiyat söz konusu olduğunda Linux web barındırma sağlayıcıları arasında en popüler seçenektir. İkisi arasındaki fark nihayetinde kullanıcılara sunulan yeteneklerle ilgilidir. Birini diğerinin üzerinden seçmek uyumluluk veya kullanım kolaylığı anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir