Lezzetli Gelibolu Mutfağı

Yalnızca görkemli tarihi yapıları ile değil, birbirinden lezzetli yemeklere sahip mutfağı ile de büyük beğeni toplayan Gelibolu özellikle balık çeşitleri açısından Türkiye’nin en zengin bölgeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yılın her dönemi balıkçılığa elverişli olan Gelibolu hava hareketleri sayesinde ilçeye gelen misafirler her mevsim taze balıkların tadına bakabilmektedir.

Buna göre Geliboludenildiği zaman ilk akla gelen balık türünü merak edenlere kendisi küçük ama lezzeti büyük sardalyeden söz edilebilir. Zira ilçenin yöresel yemeklerinde sık sık kullanılan sardalye, ızgara ya da tavada pişirilerek yenebileceği gibi çorba, salata ya da daha farklı pek çok yemeğin içerisinde de sardalyenin enfes etinden yararlanıldığı bilinmektedir.

Eşsiz Bir Mutfak: Gelibolu Mutfağı 

Gelibolu yemekleri arasında sardalye ile hazırlanan yemekler dışında ahtapot, kalamar ya da midye gibi daha farklı birçok deniz mahsulünün tadına bakmak mümkündür. Her daim taze şekilde hazırlanan ve servis edilen söz konusu deniz ürünleri bu özellikleri ile Çanakkale ve çevresinden pek çok turistin de ilgisini çekmektedir.

Gelibolu kıyılarına kadar gelip de sıcak bir çorba içmeyi düşünenlere ise hiç düşünmeden dumanı üstünde tüten leziz balık çorbasını tercih edebilecekleri söylenebilir. Zira kırlangıç, çarpan, mezgit, iskorpit ve dülger gibi beyaz etli balıklar ile hazırlanan ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılan balık çorbası, ilçe yemekleri içerisinde tartışmasız en çok rağbet görenlerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir