Avşa Adası’nda Yeme-İçme

Adada Balık Keyfini Yaşayın

Deniz kıyısında olan turizm beldelerinin olmazsa olmazı balık restoranlarıdır. Halkın büyük bir çoğunluğu, balıkçılık yaparak geçindiği için, her daim günün her saatinde taze balık ve deniz ürünlerini bulmanız mümkündür. Yazın yenebilecek balıklar kalkan, isporpit, barbunya, çingene palamududur. Mor soğan halkaları, rokanın ve soya filizinin eşlik edeceği salata eşliğinde balık yeme zevkini mutlaka yaşayın.

Akşam sahildeki balık restoranlarına kemancılar gelir, Türk musikisinden parçalar eşliğinde balık yiyin. Yemek sonrasında verilen közde yapılan acı Türk kahvesinin keyfini de yaşamak gerek.

Adada Kahvaltı

Adada sahil şeridi boyunca serpme veya açık büfe kahvaltı yapacağınız çok fazla mekan vardır. Avşa adası gezilecek yerler o kadar çoktur ki, güne sağlam bir kahvaltı ile başlamanız gün içinde enerjik olmanız için şarttır. Yazın Avşa Adası’nın sıcaklığı 30 derece civarındadır. Kahvaltıyı sahilde yapacaksanız sabah erkenden kalkmalı, sabah serinliğinde kahvaltı yapmalısınız. Martı sesleri eşliğinde kahvaltı yapmak, çay yudumlamanın keyfine diyecek yok.

Ada Yaz Dönemi Çok Kalabalık Oluyor

Ada yazları ve bayram tatili dönemlerinde oldukça kalabalık olur. Uzun süren bayram tatillerinde adanın nüfusu 130.000 kişiy bulmaktadır. Avşa adası otelleri çok yoğun olacağından, bu dönemler için çok önceden rezervasyon yaptırmalı ve ödeme yapmalısınız. Eğer aileniz kalabalıksa veya kalabalık bir arkadaş grubu ile gelecekseniz Avşa adası apart tam size göre. Hatta günlük balık alışverişi yapabilir, aileniz veya arkadaşlarınızla apartın balkonunda ızgara keyfini yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir